OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

 

 

 Bříza

 

  Patří do měkkých dřev, ale svou výhřevností a vhodností pro účely topení je téměř srovnatelná s dubem a patří tedy mezi nejlepší palivová dřeva.

Bříza má charakteristickou bílou kůru, která hoří i když je vlhká. Březové dřevo je žádané palivo, dává jasný plamen a má výbornou výhřevnost. Při hoření nepraská. Pomocí březové kůry lze rozdělat oheň i za deště. Při hoření tvoří krásné plameny a poskytuje velmi příjemnou vůni dřeva (obsahuje éterické oleje).

Velmi rychle vysychá (stejně jako borovice, buk a jasan), takže lze použít po krátké době od naštípání.

Bříza je ideální pro topení v krbech a krbových kamnech. Je též mimořádně vhodná pro zatápění, či pro použití v kotlech na tuhá paliva, na dřevo či na dřevoplyn.

 

     

 

 

Tvrdé listnaté dřeviny

 

 Buk

 

  Patří mezi nejkvalitnější palivové dřevo vůbec, stejně jako habr. Hodí se jako ideální dřeva do krbu, kamen i kotlů. Rychle vysychají, lehce se zapalují a oheň z nich je živý se silně zářivými plameny. Vyznačují se vysokou výhřevností, hoří pomalu. Při hoření dochází k malému úniku jisker. Po rozřezání a naštípání je zapotřebí ihned uskladnit na krytém místě, protože velmi rychle trouchniví a výhřevnost se ztrácí.

Habr

 

 Patří mezi nejkvalitnější univerzální palivová dřeva (vhodný do krbů, kamen i kotlů). Vyznačuje se vysokou výhřevností, poskytuje krásné a pokojné plameny s kouzelně světélkujícími rozžhavenými uhlíky. Jako palivové dřevo není příliš využíván z důvodu vysoké ceny. Oproti buku trochu pomaleji prosychá, má ale o něco lepší výhřevnost.

 Jasan

 

 Velmi kvalitní palivové dřevo s možností všestranného využití. Vlastnostmi se velmi podobá buku, má ovšem o něco horší výhřevnost (srovnatelnou s dubem). Velmi dobře hoří a dává málo sazí.

 Dub

 

 Dubové dřevo je velice ceněno pro svou tvrdost a pevnost. Je považováno za velmi vhodné dřevo na topení. Má skvělou výhřevnost (ovšem menší než buk, habr a akát) a hoří pomalým plamenem. Zanechává dlouho žhnoucí uhlíky. Při hoření dochází

 k malému úniku jisker a dobře se štípe. Při hoření poskytuje méně pěkný obraz plamenů než dřevo bukové. Z tvrdých listnatých dřevin prosychá nejpomaleji. Na rozdíl od ostatních dřevin musí nejprve prosychat nepřikryto pod širým nebem. Tím ho déšť zbaví tříslovin, které obsahuje. Teprve pak je třeba ho uskladnit na jeden až dva roky pod přístřešek, aby proschlo.

 

 Akát

 

  Dřevo s vynikající výhřevností, nejvyšší z běžně dostupných dřevin (vyšší než habr nebo buk). Při spalování však způsobuje prudké vystřelování uhlíků, není tedy vhodné do krbu. Nevýhodou je, že uhlíky rychle vyhasínají a že zanechává velmi mnoho popela

  (až 11,2 kg na metr krychlový dřeva).

 Javor

 

  Kvalitní palivové dřevo, výhřevností srovnatelné s břízou. Hoří dobře a trvale.

 

 

 

 Měkké jehličnaté dřeviny (smrk, borovice, modřín)

 

 

 

 Rychle vzplanou, uvolňují naráz mnoho tepla, ale hoří velmi rychle. Uhlíky rychle ztrácí žhavost. Pryskyřice, kterou ve velkém množství obsahují, způsobuje vystřelování žhavých uhlíků a zanášení komína a kotle.Mají menší výhřevnost než tvrdé listnaté dřeviny a jejich tedy zapotřebí větší množství. Jedinou výjimkou je borovice černá, která má výhřevnost srovnatelnou s bukem, ale její dostupnost pro využití jako palivové dřevo je minimální. Jsou vhodné pro zatápění a pro topení ve zplyňovacích kotlech. Jejich výhodou je nižší cena ve srovnání s tvrdým dřevem. Nedoporučují se pro topení v krbech, krbových kamnech ani pro kotle na dřevo či tuhá paliva.

 

 

 Smrk

 

  při hoření nádherně praská, třísky jsou ideální na zatápění

 

 Modřín

 

 při spalování uvolňuje nepatrně více kouře než u smrkového dřeva

 

Borovice

 

 velmi rychle vysychá, lze ji snadno zapálit (vhodná na zatápění)

 Měkké listnaté dřeviny (lípa, vrba, topol, olše)

 

 

 

 Topol

 

 dobře se štípe a velmi rychle vysychá. Má nízkou výhřevnost a při spalování produkuje

 velké množství létavého popílku.

 

 Lípa

 

 hoří dobře, ale krátce. Vhodná jen pro zatápění.

 

 

 Ovocné stromy

 

 Patří mezi tvrdé listnaté dřeviny. Jedná se o velmi kvalitní, ale vzácná a drahá dřeva. Mají vysokou výhřevnost a tvoří krásné plameny. Jako palivo se z důvodů vysoké ceny (malý výskyt, vysoká poptávka pro jiné účely) příliš nevyužívají. Kvalitou srovnatelné s habrem. Jabloň, hrušeň jsou výhřevností srovnatelná s dubem. Švestka a třešeň jsou na tom ještě o něco lépe.

ORIENTAČNÍ  TABULKA VÝHŘEVNOSTI JEDNOTLIVÝCH DŘEVIN

dřevo

kWh/prmr*

kWh/kg**

javor

1900

4,1

bříza

1900

4,3

dub

2100

4,2

olše

1500

4,1

jasan

2100

4,2

smrk

1600

4,4

borovice

1700

4,4

modřín

1700

4,4

topol

1400

4,2

buk

2100

4,2

habr

2200

4,2

jedle

1500

4,4


*1 prmr (prostorový metr rovnaný ) = 1,6 prms (prostorový metr sypaný)

**výhřevnost z 1 kg je u všech druhů dřeva zhruba stejná,tzn. že rozdíl je pouze v objemu spalovaného dřeva

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.